Zapomenutý kostel a klášter sv. Gabriela

Komentovaná prohlídka klášteru sv. Gabriela na Smíchově.

Kostel sv. Gabriela je světová rarita tzv. beuronského slohu benediktinských mnichů, kteří se vyznačovali prvotřídní úrovní v mnoha oborech: vyhlášené byly např. jejich velmi slavnostní liturgie, kde se zpívaly gregoriánské chorály, byli i významnými badateli zejména v historických a filozofických vědách, nejvíce však vynikali ve výtvarném umění.

Výzdoba kláštera byla svěřena malíři, sochaři i architektu Peteru Dezideriu Lenzovi, který je zakladatelem Beuronské umělecké školy. Lenz se inspiroval ve starořeckém a egyptském umění, byl ovlivněn i starokřesťanským a byzantským uměním. Jeho nástěnné malby nesou prvky symbolismu a dekorativismu. Beuronský styl byl zcela osobitý, odlišný od všech ostatních.

  • Doba prohlídky: cca 2 hodiny
  • Průvodce: Monica Bubna-Litic

Na místě lze zakoupit vstupenky pouze pokud nebyla naplněna kapacita vycházky – je nutné kontaktovat pořadatele ke zjištění aktuální situace. Pořadatel si vyhrazuje právo zrušit vycházku v případě malého zájmu, o zrušení vycházky budou účastníci se vstupenkou informováni a peníze jim budou vráceny zpět na účet.

Žánr

Historie, Komentovaná prohlídka, Vzdělávání