Prohlídka kostela a kláštera – Beuronské umění ve svatém Gabrielu

Prohlídka kostela a kláštera sv. Gabriela s Dr. Miroslavem Kunštátem.

Genius loci v Gabriel Loci.

Klášter sv. Gabriela patřil do roku 1918 ženskému benediktinskému řádu beuronské kongregace. Pro sestry ho vystavili beuronští benediktini z kláštera Emauzy na protilehlém břehu Vltavy, kteří se do Prahy přestěhovali z Beuronu v Německu (odsud název). Jedná se o kulturní památku. Exteriér je postaven v neorománském slohu, ačkoli existovaly návrhy na stavby v beuronské architektuře. Zastavěná plocha kláštera je takřka 5 000 m2.

Od roku 1891, kdy byl kostel zasvěcen Zvěstování Panny Marie, se zde konaly a dodnes konají bohoslužby. Kostel byl postaven do písmene L, v klauzuře žijící benediktinky se modlily v chóru a od veřejnosti, která směla usednout v lodi kostela, tak nemohly být spatřeny. Tehdejší komunita čítala až sto třicet sester. V kostele se kromě původního mobiliáře dochovaly i velmi ceněné beuronské nástěnné malby.

Praktické informace:

  • Sraz je před kostelem.
  • Je doporučeno teplé oblečení a nabité mobily kvůli světlu.
  • Počet vstupenek na každou komentovanou prohlídku je omezen na 25 osob. Pokud jsou zde vstupenky vyprodány, kapacita je naplněna a na místě nebude možné již vstupenky zakoupit.
Žánr

Historie, Komentovaná prohlídka, Vzdělávání